(877) 284-5270

Carpenters in Public Office

In many ways, you could consider Peter J. McGuire, the founder and 1st general secretary of the United Brotherhood of Carpenters & Joiners of America (UBCJA), as our first carpenter politician. He was the first to understand what many of us now know in the Brotherhood that if you want to impact change in local, State and Federal Government and influence legislation and policies that protect the hardworking carpenters, you have to be involved. The Northeast Regional Council of Carpenters encourages all of our carpenters to give back and get involved in their community.   

Whether you are Council Representative or working in field as carpenter, your community needs you and your leadership skills. That's why we believe carpenters should get involved in their community in whatever way they can; whether it’s coaching a little league team, volunteering for the fire department or running for public office. By getting involved, you can make sure that the place you live is going in the right direction.

NRCC Carpenters in Elected
or Appointed Positions

Location Name Elected/Appointed Position Location
NRCC EST Ballantyne, John NJSEA Chairman; Horizon BCBS Board New Jersey
Eastern District Vice President Capelli, Mike Gloucester County Planning Board, SDA Gloucester
Director of Contractor Development Christy, Dan Gloucester County Freeholder Gloucester
NJ Carpenters Apprentice Training Center Hutchinson, Ridgeley Educational Facilities Authority, Hunterdon County PolyTech Institute Statewide/Hunterdon
NY Carpenter Apprentice Training Center Macchione, William NYS Apprenticeship Council Member Statewide
NRCC Director of Operations Singleton, Troy New Jersey State Senator, 7th Legislative District, Burlington County Bridge Commission Burlington
2nd Vice President, UBC Spencer, Frank CRDA Atlantic
Facilities/IT Speziali, Frank New Leaders Council Deputy Alumni Director New Jersey
NJ Regional Manager Sproule, Bill NJ Building Authority; Stockton Univ. Hughes Center Gloucester/Atlantic
Edison Team Room Abrantes, Anthony Morris County Economic Development Committee, Morris County Workforce Development Board (WIB), Morris County Planning Board, MC Vo-Tech Morris

NRCC

Delgado-Polanco, Lizette Vice Chair, New Jersey State Democratic Committee & Democratic National Committee Executive Board member New Jersey/US

NRCC

Czarneski, Laura  Jamesburg Councilwoman & Board of Education Middlesex County Vocational & Technical School Middlesex
Edison Team Room Brown, Kevin Burlington County Planning Board; Burlington County College Trustee Board; Burlington County Military Affairs Committee Burlington
Edison Team Room DeRosa, Michael Union County Planning Board Union
Edison Team Room Friedman, Jason Middlesex County Planning Board & WIB Middlesex
Edison Team Room Mitchell, Kerry Trenton Zoning Board (Pending Appointment) Mercer
Edison Team Room Hopkins, Robert Warren County Planning Board Warren
Edison Team Room Rutledge, Gusna Warren County Technical School Board of Education, Director State School Board Association, Zoning Board Lopatcong Township Warren
Edison Team Room Partyka, Bob Somerset/Hunterdon WIB Somerset
Edison Team Room Schneider, John Somerset County Planning Board Somerset
Edison Team Room Shirkanish, Ronald Manville Council (D) Somerset
Edison Team Room Dalrymple, Rick Hunterdon Planning Board Hunterdon
Edison Team Room Tampier, Jeffrey Glen Gardner Councilman Hunterdon
Edison Team Room Verrelli, Anthony Mercer County Freeholder Mercer
Edison Team Room Huber, Richard Springfield Twp Committee Union
Edison Team Room Paul Belardo Mercer County Improvement Authority (Pending) Mercer
Edison Team Room Scott McDuff Mercer County Workforce Development Board (WIB) (Pending) Mercer
Hackensack Team Room Burns, Jim Passaic & Essex Counties Municipal Utilities Authority Passaic/Essex
Hackensack Team Room Cannizzo, Keith Elmwood Park BOE President Bergen
Hackensack Team Room Carnovale, Sal Belleville Democratic Chair, Essex VoTec Board Member Essex
Hackensack Team Room Corcoran, Ken Councilman - Cliffside Park; Bergen County Director of Facilities Bergen
Hackensack Team Room Fernandez, William Bloomfield Planning Board - Board Member Essex
Hackensack Team Room Gervens, William Passaic County Planning Board - Board Member Passaic
Hackensack Team Room Gowing, Peter EDA Committee of East Orange Essex
Hackensack Team Room Hurley, Tom North Arlington Zoning Board -Vice Chair, Board Member Bergen
Hackensack Team Room Martinique, Steve Passaic County Planning Board - Vice Chairman, Board Member Passaic
Hackensack Team Room Perretti, Peter Northvale Planning Board - Chairman Bergen
Hackensack Team Room Skidmore, Michael Bloomfield Zoning Board - Board Member Essex
Hammonton Team Room Bulakowski, Andy Burlington County Military Affairs Committee Cape May County Planning Board (Pending) Burlington
Hammonton Team Room Burke, Dennis Westville Councilman Gloucester
Hammonton Team Room Carugno, Tony Westhampton Planning/Zoning Board Burlington
Hammonton Team Room Chinnici, Pete Cumberland County Planning Board Cumberland
Hammonton Team Room Dienna, Bob Evesham Township Councilman Burlington
Hammonton Team Room Estberg, Ted Mantua Planning Board Gloucester
Hammonton Team Room Garbowski, Ken Gloucester Township MUA Gloucester
Hammonton Team Room Hagaman, Ed Councilman - Egg Harbor Twp. Atlantic
Hammonton Team Room Harrison, Arnold Southampton School Board Burlington
Hammonton Team Room Koch, Frank Brigantine School Board Atlantic
Hammonton Team Room Lange, Ryan Woodbury Planning/Zoning Board Gloucester
Hammonton Team Room Levy, Bob Egg Harbor Township Planning Board Atlantic
Hammonton Team Room Mayer, Rob Galloway Planning/Zoning Board Chairman Atlantic
Hammonton Team Room Robinson, John Gloucester County Institute of Technology School Board Goucester County Planning Board Gloucester
Hammonton Team Room Tarby, Robert Atlantic County Improvement Authority Atlantic
Hammonton Team Room Warker, Todd Egg Harbor City Planning/Zoning Board Atlantic
Hammonton Team Room Young, Jonathan Camden County Freeholder Camden
Hammonton Team Room Riffle, Larry Mullica Twp. Council Atlantic
Albany Team Room Blacklock, Doug Schenectady Metroplex (IDA) Schenectady
Albany Team Room Corron, Allan Building Inspector, Beekmantown Clinton
Albany Team Room Herrick, Dean Code Enforcement, Stephentown Rensselaer
Albany Team Room Hicks, Kevin Guilderland IDA & Albany Airport Authority Albany
Central NY Team Room Cleveland, Dan Erin Town Board Chemung
Horseheads Team Room Colton, Scott Broome/Tioga Workforce Investment Board, Broome/Tioga BOCES School to Careers Broome & Tioga
Horseheads Team Room Enjem, Francis Richfield Springs Town Supervisor Otsego
Horseheads Team Room Miller, Andy Town of Fowler Planning Board St. Lawrence
Horseheads Team Room Noteboom, Brian Cayuga/Cortland Workforce Investment Cayuga & Cortland
Horseheads Team Room Swayze, Fred Chemung County Democratic Committee & Van Etten Town Council Member Chemung
Horseheads Team Room Toth, Gary Oswego County IDA & Executive Board Member Operation Oswego County Oswego
Horseheads Team Room Weist, Russ Harpersville School Board Broome
Hudson Valley Team Room Capozella, Anthony City of Middleton Planning Board Orange
Hudson Valley Team Room Carey, Ray Town of Haverstraw Architectural Review Committee Rockland
Hudson Valley Team Room Cassel, Paul Ulster County Workforce Investment Board Ulster
Hudson Valley Team Room Cooke, Ed Westchester/Putnam Workforce Investment Board and Putnam County Parks Committee Putnam & Westchester
Hudson Valley Team Room DeRosa, Philip Town of Pawling Town Board Dutchess
Hudson Valley Team Room Komorowski, Kris Yonkers Workforce Investment Board and Westchester County Consumer Advisory & Yonkers School Advisory Board Westchester
Hudson Valley Team Room Malcolm, James Ulster County Industrial Development Agency/Ulster County Labor Committee Ulster
Hudson Valley Team Room Yorke, Dennis Orange County Workforce Investment Board Orange
Hudson Valley Team Room Smith, Kevin Dutchess County Workforce Investment Board Dutchess
Hudson Valley Team Room Smith, Scott Asst. Treasurer, Sullivan County IDA Sullivan
Long Island Team Room Fusco, Chris Director of Labor Relations - Nassau County Nassau
Long Island Team Room Grodner, Nicole Workforce Development Board - Oyster Bay- N. Hempstead, Glen Cove Nassau
Long Island Team Room Lindsay, Ron Town of Brookhaven Planning Board Suffolk
Long Island Team Room Macagnone, Anthony Town of Oyster Bay Councilman Nassau
Long Island Team Room Lynch, Dan Smithtown School Board Suffolk
Long Island Team Room Rogers, Wayne Town of Brookhaven Planning Board Suffolk
Long Island Team Room Weitzman, William Commissioner of Labor - Nassau County Nassau
Western NY Team Room Austin, Chris Hume Town Councilman Allegany
Western NY Team Room Bodewes, Daryl FAIR Committee, Niagara Co. ED Strategy Committee, Niagara Co. IDA Niagara
Western NY Team Room Mairs, Tom Avon Councilman, Deputy Supervisor Livingston
Western NY Team Room Sapino, Joseph Town Justice, Town of Fayette Seneca
Western NY Team Room Wilmott, Bob Oswego City Councilman Oswego
Philadelphia Team Room  Twiford, Edward Committeeman Ward 39B, Division 22, City of Philadelphia Philadelphia
Philadelphia Team Room  Bey, Adolphus Comimtteeman for Ward 10, Division 4, City of Philadelphia Philadelphia
Philadelphia Team Room  Latimer, Matt Committeeman for 66B Division 1, City of Philadelphia Philadelphia
Philadelphia Team Room  Cedrone, Richard President of South Philadelphia Community Association, President of Friends of Marconi Park, Board Member of the Community Benefit Agreement for the "Philly Life" casino in South Philadelphia" Philadelphia
Lehigh Valley Team Room  Gannon, Dave Plymouth Twp. Councilman  
Lehigh Valley Team Room  Clayton, Chuck Bristol Township, Bucks County PA Zoning Board Officer Bucks
Lehigh Valley Team Room Lott, Kevin Hellertown Councilman, Lehigh Valley Planning Commission, Work Force Investment Board, Lehigh County Vo-Tech Advisory Board, PA Uniform Construction Code Review and Advisory Council Board Lehigh
Lehigh Valley Team Room Loughney, Francis Lehigh County Vo-Tech Advisory Board Lehigh
Lehigh Valley Team Room Morrow, Kevin Committeeman for Ward 66A, Division 44, City of Philadelphia Philadelphia
New Castle Team Room  Breslin, Tom President Upper Chichester, PA Zoning Appeals Board Delaware
Baltimore Team Room  Barber, John City of Baltimore Wage Commission Baltimore
Local 251 Wunsch, Francis Gloucester County Committee Person, Chairman of Cloucester City Zoning and Planning Board Gloucester

91 Fieldcrest Avenue, Suite A18 Edison, NJ 08837  →  (877) 284-5270    Alt. Phone: (732) 417-9229

© 2018 Northeast Regional Council of Carpenters